Ana içeriğe atla

İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Programı, ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerinin kurulması, imâlat ve çalıştırılması alanında görev yapacak ara insan gücünü yetiştirmektir. İklimlendirme-soğutma teknikerleri kamu kuruluşlarına veya özel kuruluşlara ait fabrika veya imalathanelerde, soğuk hava depolarında çalışabilirler veya özel tamir atölyesi açabilirler.


Programın Amacı: İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Programının amacı, ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerinin kurulması, imâli ve çalıştırılması alanında görev yapacak ara insan gücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: 
Teknik Resim, Soğutma Teknolojileri, Isıtma Sistemleri, Isı Tekniği, Bilgisayar Destekli Tesisat Tasarımı, Bakım Teknolojileri, Teknolojinin Bilimsel İlkeleri, Matematik, İklimlendirme Esasları gibi dersler okutulur.


Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Programını bitirenlere "İklimlendirme-Soğutma Teknikeri" ünvanı verilir. İklimlendirme-soğutma teknikeri makine mühendisinin gözetimi ve yönetimi altında binaları ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerinin yapımı, kurulması ve çalıştırılması için planlanan işleri yürütür; motorları monte eder, boruları döşer, sistemin bakımı ve onarımını yapar. Ayrıca Makine Mühendisliği, Enerji Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği Bölümlerine ‘’Dikey Geçiş’’ hakkı vardır.

İklimlendirme ve Soğutma teknikerleri kamu kuruluşlarına veya özel kuruluşlara ait fabrika veya imalathanelerde, soğuk hava depolarında çalışabilirler veya özel tamir atölyesi açabilirler.

Okulumuzda uygulanan 3+1 eğitim modeli ile her öğrencimiz 16 hafta tam zamanlı staj yamaktadır. Bu sayede öğrencilerimiz tecrübe kazanarak mezun olmanın avantajlarını yaşamaktadır. Öğrencilerimizin birçoğu uzun dönem staj yaptığı işletmelerde istihdam edilmekte ve işe girme sorunu yaşamamaktadır