Ana içeriğe atla

Sevgili Öğrencilerimiz,

Ülkemizin, yeni kurulmasına rağmen köklü geçmişe sahip olan, hızlı gelişen ve bilgiyi beceriyle bütünleştiren Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ve Arifiye Meslek Yüksekokulumuza hoş geldiniz. 2012’den bu yana sahip olduğu fiziki imkânlar, güçlü akademik kadrosu, laboratuvar altyapısı ve üniversitemizin öncülüğünü yaptığı +1 uygulamalı eğitim modeli ile Türkiye'nin mesleki ön lisans programları arasında önemli bir yere sahip Yüksekokulumuzun öğrencisi olma ayrıcalığına eriştiğiniz için sizleri en içten dileklerimle kutluyorum. 

Üniversitemizin Arifiye yerleşkesinde yer alan Yüksekokulumuzda, 5 Bölüm ve 6 farklı programımızla, 800'ün üzerinde öğrencimize eğitim-öğretim hizmeti sunuyor olmaktan gurur duyuyoruz. 18 öğretim elemanı ve 7 idari çalışanımızla programlarımızı en etkin şekilde yürüterek sizleri ulusal ve uluslararası platformlarda ve mesleki sektörlerde üstleneceği görevleri layıkıyla yerine getiren, ülkemizin ihtiyaç duyduğu endüstri ile bağları güçlü, bilim ve teknoloji üretebilen, yüksek teorik bilgi ve özellikle uygulama becerisine sahip, dünyanın her yerinde mesleklerini başarıyla icra edebilecek, iş dünyasının beklentilerini karşılayacak, üstün nitelikli elemanlar yetiştirmek ve bu şekilde ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunmak öncelikli hedefimizdir.  

Dünyada her geçen gün yeni değişimler, gelişmeler yaşanmaktadır ve gün geçtikçe artan bir hızda yaşanmaya da devam edecektir. Ülkemiz, bu değişimlere yön vermek ve geçmişte olduğu gibi bugün de geleneksel değerlerimizden kopmadan küresel rekabette öncü olmak durumundadır. Sizlerle birlikte ülkemizin geleceğinin inşasına katkıda bulunarak yarınlara güvenle ulaşmak, eğitimci olarak bizlerin en büyük arzusudur. Öğrenci odaklı eğitim anlayışımızla gerek üniversite yaşamınız boyunca gerekse de mezuniyetiniz sonrasında bizler her zaman yanınızda olacağız.

Bugün Yüksekokulumuz, öğrencilerimizin eğitimine farklı bir yaklaşım getiren, teorik ve uygulama yönünden karşılaşılan problemlere çözüm üreten, endüstrinin beklentilerine cevap verebilen, analitik düşünme becerisine sahip, geleceği şekillendirecek yeni nesil teknikerler yetiştiren çizgisi ile +1 uygulamalı eğitim modelinin öncüsü olarak ülkemizde ilk defa uygulamış ve başarılı olmuştur. Yüksekokulumuz programlarında son sınıfın 3. veya 4. yarıyılında 16 hafta boyunca işyeri eğitimi yapılmakta olup öğrencilerimiz stajyer tekniker olarak işletmelerde eğitim görmektedir. Bu şekilde öğrencilerimiz eğitimleri süresince öğrendikleri bilgi ve deneyimleri uygulayarak pekiştirmekte, iş hayatına başlamadan önce çok önemli deneyimler kazanmakta ve mezuniyetleri sonrası muhtemel ortaya çıkabilecek birçok problemi önceden yaşayarak tecrübe sahibi olmaktadır.

Yüksekokulumuz bulunduğu bölge itibari ile birçok açıdan çok avantajlı konuma sahiptir. Meslek Yüksekokulumuz ulaşım, sanayi, doğa, barınma, sosyal imkânlar ve istihdam açısından çok cömert bir bölge olan Sakarya’nın merkezi bir yerinde bulunmaktadır. Ulaşım olarak Arifiye, Yüksek hızlı tren istasyonu, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Şehirlerarası Otobüs Terminali, Merkez Otoyol Gişeleri, Bilecik Eskişehir bağlantı yoluna sahip olduğundan Sakarya’nın en avantajlı ilçesidir. Yüksekokulumuzdan kampüse araç ile ulaşım 10 dk, ilimiz merkezine 15 dk, Sapanca gölüne ise 5 dk mesafededir. 

Ayrıca mezunlarımızın iş kurmalarını teşvik etmek amacıyla, eğitim-öğretim süresi içinde meslek yüksekokulu ortak seçmeli dersi olarak açılan “Girişimcilik” dersini seçen ve başarılı olan öğrencilerimize KOSGEB (T.C. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) tarafından Girişimcilik Eğitimi Sertifikası verilmektedir. Bu sertifika sayesinde öğrencilerimizin mezuniyetten sonra KOSGEB destek ve kredilerinden faydalanabilmektedirler. Bununla birlikte üniversitemiz rektörlük binasında bulunan İŞKUR bürosu, öğrencilerimizin hem çalışma hem de staj konusunda kariyerlerine yön vermesinde yardımcı olmak için çalışmaktadır. Ayrıca öğrencilerimiz için üniversitemizde Erasmus, Mevlana ve Farabi programları ile başka şehir ve ülkelerde öğrenim/staj hareketliliği imkânı sağlanmaktadır.

Tüm bu imkânları paylaşmak ve sizleri mesleklerinde en iyiler arasına katmak için okulumuza davet ediyor, hayallerinize ulaşmanın yolunun çok çalışmaktan geçtiği bilinciyle mesleki kariyer yolunuzun açık, hayatınızın başarılarla dolu olmasını diliyor, sevgilerimi sunuyorum.

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                       Doç.Dr.Emre YILMAZ                                                                                                                                                                                                                                                      Müdür